Naši průvodci

Bc. Štěpánka Haseena RYSOVÁ

Vystudovala jsem Indologii se zaměřením na hindštinu na Univerzitě Karlově. Kromě hindštiny mluvím plynně anglicky, španělsky, italsky a francouzsky. Cestování je mojí velkou vášní. Mezi mé poslední navštívené destinace patří Peru a Írán. Ke studiu hindštiny mě přivedla láska k indickému tanci Bollywood, kterému se věnuji již přes 10 let a v Praze vedu pravidelné kurzy. Cestami po Indii jsem obohatila nejen své taneční znalosti, ale i znalost hindštiny a indických reálií. Indie je neuvěřitelný subkontinent, kde se snoubí staré tradice a zvyky s výdobytky moderní doby. Bollywoodský filmový průmysl je toho zářným příkladem. Indie si získala mé srdce, takže se tam vracím už pravidelně. Cestuji po různých místech, poznávám nové lidi, a když je čas, ráda fotím nebo si zacvičím jógu. Indie je pestrá, stejně jako její vyhlášená kuchyně nebo barevná sárí. Je plná protikladů, ale i dechberoucích památek a nádherné přírody. Věřím, že vás cestování po Indii chytí za srdce stejně jako mě a budu ráda, pokud se na její objevování vydáme společně.

 

Bc. NIKOLA ABUDOVÁ

Srdeční záležitostí Nikoly jsou cesty na Kubu. Ať už se skupinami klientů či při samostatných cestách.

Tomáš Harabiš

Tomáš je náš specialista zejména na Austrálii a Jižní Tichomoří a můžete se s ním setkat zejména při vašich cestách do Austrálie, Francouzské Polynésie a na Nový Zéland, kde strávil mnoho let. Cestuje, píše, fotografuje a publikuje od roku 1990, kdy během svých cest po Evropě, Asii, Tichomoří a Severní Americe navštívil a žil ve více než 50 zemích. Své články a fotografie publikoval v časopisech Lidé a Země, Magazínu Koktejl a vydává také své vlastní publikace. Jeho životní zálibou jsou zejména „větrné sporty“ – paragliding a jachting a vysokohorská turistika. Když zrovna není na cestách, pracuje a žije se svou rodinou na staré valašské chalupě v Beskydech, ve svém Valašském království.

 

 

RNDr. Alexandra Brunnerová

Saša „Alex“ Brunnerová se k průvodcování propracovala přes studium fyziky a k lásce k Mexiku přes první manželství s Mexičanem.  Je jedním z oněch šťastlivců, kterým se podařilo koníčka změnit v povolání. Jako průvodce ji už skoro dvacet let můžete potkat jak v Praze, tak na mexických pyramidách, jak s nadšením vykládá o astronomii dávných stavitelů měst, indiánských legendách i „českých stopách“ v Mexiku.

PhDr. Štěpán Zajac

Vystudoval španělštinu a portugalštinu, jazyky, které se staly jeho každodenním chlebem a pracovním nástrojem. V současnosti působí ve svobodném povolání jako průvodce zahraničních návštěvníků Prahy i českých cestovatelů do španělsky a portugalsky hovořících zemí a jako překladatel ze španělsky psaných literatur; jeden z jeho překladů byl v roce 2016 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii překladové literatury. Téměř dvacet let pracoval v české zahraniční službě hned v několika zemích latinskoamerického subkontinentu od Mexika až po Argentinu. Procestoval Mexiko a Střední Ameriku, Kolumbii, Chile a Argentinu, částečně Brazílii. V naší cestovní kanceláři zúročuje své znalosti amerických dějin a kultury jako průvodce zájezdů do Latinské Ameriky. 

 

 

 

Václav Turek

Do Ruska cestuje pravidelně několikrát za rok.  Za roky cest načerpal spoustu zkušeností  a informací.  Díky tomu vznikla řada publikací o cestách do východní části Ruska, jejichž je autorem. Pro CK Karavela jezdí Transsibiřskou magistrálu. Další  destinací je především Petrohrad.

Jaroslav Vančata

Jarda poprvé zakusil cestování a poznávání exotických zemí při studijním pobytu v Austrálii, kde studoval angličtinu a zároveň se věnoval surfování, po ukončení studia si pobyt ještě prodloužil a Austrálii společně s Novým Zélandem procestoval. Poté se Jarda rozhodl spojit své dva koníčky fotografování a cestování a vydal se poznávat Jihovýchodní Asii a Střední Ameriku. Na svých cestách strávil delší dobu v Guatemale, kde studoval španělštinu. Po návratu do Čech, se zde dlouho nezdržel a využil nabídky stáže v Keni, v Nairobi ve slamu Mathare, svou stáž zakončil cestou po okolních zemích. Díky této zkušenosti začal spolupracovat s naší cestovní kanceláří jako průvodce pro zájezdy do afrických zemí. Poznávání nových zemí pro Jardu znamená opravdu si zažít místní kulturu, zvyky, atmosféru a najít si ke každé zemi svůj vztah. Jelikož ho cestování stále baví, můžete se s ním nyní setkat na zájezdech do Latinské Ameriky a Afriky.

Magdaléna Radostová

Fotografka, cestovatelka a spisovatelka. Své obrovské zálibě cestování se naplno věnuje již 6 let, z toho 5 let pracuje aktivně také jako průvodkyně cestovního ruchu. Divoká příroda, místní etnika, oblasti ještě turisty málo probádané, tam nejraději směřuje své cesty. Právě proto se před několika lety poprvé vydala do Vietnamu, který jí učaroval. Vrací se sem od té doby pravidelně. V roce 2017 napsala a vydala knihu Vietnam s vůní koriandru, kde najdete nejen zajímavé a užitečné informace o zemi, ale i konkrétní zážitky z cest. Kromě tohoto cestopisu je ještě autorkou knihy „Aljaška divoká a krásná“ a „Island, setkání na jiné planetě“. Dlouhodobě spolupracuje s cestovatelským webem www.infoglobe.cz, kde publikuje své články, pořádá cestovatelské besedy a výstavy fotografií. Kromě již zmíněného Vietnamu, pracuje jako průvodkyně v dalších zemí Jihovýchodní Asie, rovněž na Islandu, v USA, v Chorvatsku, Slovinsku a dalších destinacích.

 

Ing. Josef Kafoněk

Jožka cestuje již od svých 15 let – nejprve dle možností v okolních státech a pak již po celé Evropě. Následně díky vedení zahraničních projektů se seznámil i s velkou částí Ruska a Střední Asie. Nakonec po roce 1989 postupně procestoval celé Japonsko, Jižní Koreu, Taiwan, Hongkong a Havajské ostrovy. Po odchodu ze zaměstnání se stal profesionálním průvodcem. Na základě svých zkušeností především z Dálného Východu začal spolupracovat s naší cestovní kanceláří. Jožku tedy můžete poznat na zájezdech do Japonska, na Taiwan či Havajské ostrovy.

 

Ing. Tomasz Olszar

Vystudoval ekonomickou fakultu v Ostravě se specializací na cestovní ruch. Od dětství snil o dalekých cestách především do Jižní Ameriky. Jeho sen se mu později splnil v podobě cesty po stopách Inků do Peru a Bolívie. Jižní Amerika ho okouzlila natolik, že se tam opakovaně vracel. Jeho zálibou jsou cizí jazyky. Domluví se španělsky, portugalsky, anglicky a polsky. Věnuje se také latinskoamerickým tancům jako je třeba salsa nebo tango. Tomasze můžete poznat na zájezdech do celé Latinské Ameriky a Karibiku. 

Irena Janoušková

K cestování se dostala hned po studiu, během pár let procestovala Jihovýchodní Asii, kde se nejlépe cítí v Thajsku a Barmě. Místní kultura a lidé ji zaujali natolik, že se rozhodla dále poznávat různá etnika a kmeny. Vydala se do Afriky a nyní ji velice baví cestovat právě po tomto kontinentu, kde se profesionálně věnuje provádění na safari. Má ráda jazyky, proto se vydala studovat španělštinu do Nikaragui. Irenu nejčastěji potkáte s naší cestovní kanceláří v jihovýchodní Asii, Indii a Africe.

Mgr. Tomáš Polívka

První velkou výpravou, která naplnila Tomovy dětské sny o cestování, se stala studentská expedice PřF UK do Arménie v roce 1989. V 90. letech projel stopem Evropu a začal sám pomáhat s organizováním cest například na Blízký a Střední východ. K jeho nejvzdálenějším výpadům patří Antarktida či Nová Guinea, ale rád se vrací i na známá místa. Tomovou srdeční zemí je Barma, jejíž proměny měl možnost sledovat doslova ve stínu tamních dějinných událostí. Práci průvodce kombinuje s profesí hudebního publicisty.

PhDr. Hana Čechová

Cestování je její  práce i vášeň. Procestovala přes 70 zemí světa, jako průvodkyně, delegátka nebo samostatná cestovatelka.  Vystudovala kulturologii a estetiku a baví jí jazyky, symboly  a záhady. Na cestách se vždy zajímala o  kulturu a historii,  odlišné etnika jako indiánské kultury Peru, Mexika aj. Nejvíce provádí na Srí Lance – perle Indického oceánu.

Martin VOREL

Martin vystudoval střední školu se zaměřením na cestovní ruch, odkud pokračoval na Filosofickou fakultu UK, obor mongolistika. V rámci studia v Mongolsku strávil roční studijní stáž a Mongolsko si zamiloval. Stále se sem rád vrací a jeho krásy a nezaměnitelnou atmosféru pomáhá poznat i ostatním.

 

Ing. Vladimír Sojka

Vystudoval cestovní ruch na VŠE, pracoval v CK na manažerské pozici a často cestoval jak soukromě i služebně. Cestování a geografie jsou jeho hlavním koníčkem a proto se rozhodl vydat na dráhu průvodce, kde by své zkušenosti z cest zúročil. S CK Karavela doprovází klienty na zájezdech hlavně na Madeiru, Srí Lanku a do Střední Asie.